Confluence Migrator fails to find a Confluence .ZIP archive

Hi, just trying out xwiki as a replacement candidate for our Confluence wiki. I am using the xwiki-docker repo, concretely https://github.com/xwiki/xwiki-docker/tree/master/14/postgres-tomcat docker compose file for a quick xwiki start and experimenting. First thing, I want to test is the Confluence migration. I am having a problem importing our Confluence zip file during the migration process.

When I choose the Confluence zip file to upload and click import, I get the following error:

/usr/local/tomcat/work/Catalina/localhost/ROOT/xwiki-temp/confluencexml12861160188067815835/entities.xml (No such file or directory)
class org.xwiki.filter.FilterException: Failed to read package
    at org.xwiki.contrib.confluence.filter.internal.input.ConfluenceInputFilterStream.readInternal(ConfluenceInputFilterStream.java:152)
    at org.xwiki.contrib.confluence.filter.internal.input.ConfluenceInputFilterStream.read(ConfluenceInputFilterStream.java:138)
    at org.xwiki.contrib.confluence.filter.internal.input.ConfluenceInputFilterStream.read(ConfluenceInputFilterStream.java:84)
    at org.xwiki.filter.input.AbstractBeanInputFilterStream.read(AbstractBeanInputFilterStream.java:79)
    at org.xwiki.filter.internal.job.FilterStreamConverterJob.runInternal(FilterStreamConverterJob.java:97)
    at org.xwiki.job.AbstractJob.runInContext(AbstractJob.java:243)
    at org.xwiki.job.AbstractJob.run(AbstractJob.java:220)
    at org.xwiki.filter.script.internal.ScriptFilterStreamConverterJob.run(ScriptFilterStreamConverterJob.java:75)
    at java.base/java.util.concurrent.ThreadPoolExecutor.runWorker(ThreadPoolExecutor.java:1128)
    at java.base/java.util.concurrent.ThreadPoolExecutor$Worker.run(ThreadPoolExecutor.java:628)
    at java.base/java.lang.Thread.run(Thread.java:829)
Caused by: class java.io.FileNotFoundException: /usr/local/tomcat/work/Catalina/localhost/ROOT/xwiki-temp/confluencexml12861160188067815835/entities.xml (No such file or directory)

Indeed, no such path exists on the system. I tried providing the explicit file:/Users/tasty/Downloads/Confluence-data.ZIP path but that also didn’t work and I got the same error message. Tried adding an additional

volumes:
      - xwiki-data:/usr/local/xwiki
      - confluence-data:/Users/tasty/Downloads

volume in docker compose file but no luck :frowning: What am I missing?

Hello. I am experiencing this problem as well, and I wonder whether anyone has discovered a solution?
Kindest regards.

Hi!
Try the following in the docker compose file

volumes:
-./Users/tasty/Downloads/Confluence-data.ZIP:/usr/local/tomcat/webapps/Confluence-data.ZIP

Then use in the Confluence migrator the expected path from the docker container

file:/usr/local/tomcat/webapps/Confluence-data.ZIP

Hope it helps,
Alex